L.k.o.k.
Lāčplēša kaŗa ordeņa
kavalieŗi


LKO
 
  Pilna Māras istabiņa
Sīku, mazu šūpulīšu:
Kad to vienu kustināja,
Visi līdzi līgojās.

  Iesākumlapa [Home]  
  L.k.o. statūti
 
Meklēt L.k.o.k. pēc:
  Numura (LV) (600k!)
  Uzvārda (LV)
  Kaujas vienības (LV)
  Ārzemju kaŗaspēku
piederības
 
Citiem apbalvojumiem
   
  KAD dzimis (gads)
  KAD miris (gads)
  KUR miris (valsts)
   

PAR šo dB / vēres  Atpkaļ uz servera
mājaslapu

[megabytedata1.co.uk]

 
 
L.k.o.k. biogrāfija

LKOK nr 3/52: Eduards Kalniņš

LKOK nr.2/52

Kalniņš, Eduards


Ģenerālis


*

+

[Citu ziņu nav.]LKO  TZO 
JURA  SVAN  STAN  VLAD 
FRLH  VYT  VAB1  PLVM  FIBR 

KALNIŅŠ EDUARDS Andreja dēls
Armijas virspavēlnieka štāba priekšnieks, pulkvedis.

Ordenis piešķirts 1927. gadā

Dzimis 1876. g. 31. dec. Plāteres pag. lauksaimnieka ģimenē. Beidzis pagastskolu un Rīgas pilsētas Katrīnas skolu.

1894. g. iestājies pirotehniskajā artilērijas skolā Pēterburgā. 1898. g. ieguvis virsfeierverkera pak. 1900. g. piekomandēts Kauņas cietokšņa artilērijai. Mihaila kara artilērijas skolā izturējis eksāmenu podporučika pak. iegūšanai. Pēc tam dienējis Novogeorgijevskas cietoksnī. 1904. g. pārvietots uz Tālajiem Austrumiem, Kvantunas cietoksnī. Piedalījies krievu-japāņu karā, atradies Portarturas cietoksnī. Tur piedalījies daudzās kaujās, ticis ievainots, kontuzēts. Kritis japāņu gūstā. Apbalv. ar Staņislava III šķ., Annas III, IV šķ., Jura IV šķ. ordeņiem. No gūsta atgriezies 1906. g., pārcelts uz Sveaborgas cietoksni Somijā. Turpmākajā dienestā apbalv. ar Staņislava ordeņa II šķ. un vairākām medaļām.

1. pasaules kara laikā dienējis cietoksnī dažādos amatos. Apbalv. ar Annas II šķ., Vladimira IV šķ. ordeņiem, sasniedzis apakšpalkavnieka pak.

Latvijas armijā iestājies brīvprātīgi 1919. g. 17. janv. kā Latvijas pilnvarotais kara pārstāvis Somijā. 2. febr. iecelts par Ziemeļlatvijas brigādes artilērijas vienības priekšnieku. Piedalījies kaujās pret landesvēru pie Cēsīm un Juglas. 15. jūl. iecelts par Armijas artilērijas daļas priekšnieku un Armijas virspavēlnieka štāba priekšnieka v. i. Paaugst. par pulkvedi, skaitot no 1919. g. 18. jūl. 1919. g. 18, okt. pārcelts Galvenās artilērijas pārvaldes priekšnieka amatā.

1919. g. 9. okt. pie Rīgas, kad ienaidnieka uzbrukuma laikā mūsu daļas bija nonākušas kritiskā situācijā, K. divreiz ieradās Pārdaugavā, personiski izlūkoja stāvokli un izlēma ienaidnieku Rīgā neielaist. Ar savu pavēli atcēla virspavēlnieka priekšlaicīgo rīkojumu par atkāpšanos uz Juglu, noorganizēja Daugavas labā krasta aizstāvēšanu un vēlāk uzsāka sekmīgu Pārdaugavas atbrīvošanu. 1. un 2. nov. kā Galvenās artilērijas pārvaldes priekšnieks zem spēcīgas ienaidnieka uguns personīgi apskatīja mūsu artilērijas pozīcijas, enerģiski veica pārgrupēšanu, tā sagādājot 3. Latgales divīzijai iespēju sākt Pārdaugavas atbrīvošanu, ar niknu uguni nedeva pretiniekam iespēju novērot mūsu spēku pārgrupēšanos. Ar savu lietpratīgo rīcību arī turpmākajās dienās ievērojami sekmēja mūsu spēku panākumus. Par šiem nopelniem piešķirta LKO II un III šķ.

Piedalījies vairākos svarīgos komandējumos uz kaimiņvalstīm. 1920. g. 11. aug. viens no Latvijas un Krievijas miera līguma parakstītājiem. 1925. g. 22. jūn. paaugst. par ģenerāli. 1926. g. un 1928. g. kara ministrs, pasniedzējs kara akadēmiskajos kursos. Artilērijas inspektors 1928.-1935. g., kad janv. devies pensijā. Piedalījies daudzos manevros ārvalstīs (Francijā, Igaunijā, Polijā un Zviedrijā). Apbalv. ar TZO lielvirsnieka šk., Igaunijas Brīvības krusta I šk. 2. pak., Polijas "Krzvž Valecznych" un "Virtuti militari", Somijas Baltās Rozes lielkrusta komandiera šk., Lietuvas "Vytis" I šk. 2. pak., Francijas Goda leģiona komandiera ordeni u. c. ordeņiem. Ievēlēts 4. Saeimā. Piešķirta jaunsaimn. Codes pag. Plūdoņos, kur aizvadījis krievu un vācu okupācijas gadus.

1944. g. nov. devies trimdā uz Zviedriju. 1954. g. martā emigrējis uz ASV, dzīvojis Kalifornijā, Losandželosā, kur miris 1964. g. 28. jūn.

Papildinformācija:

ET: Eduārds Kalninš (Kindral) apbalvots ar Vabadusrist I-2 šķ. (26.03.1920).


 

   2023 megabyte_data infolaboratorium vulpecula seloniensis : UK Server1 :